top of page

 


Kablosuz Otomasyon Çözümleri

tüm sektörler için

Tüm Haberler

 

 

2017/03/04

ETİ GÜMÜŞ - KÜTAHYA - Ultrasonic seviye sensörünün 4-20mA lik çıkışını kablosuz olarak taşımak için ARM-DA model sayısal analog radyo modem, başarı ile test edilmiş ve uygulamaya alınmıştır.

2016/12/14

KÜTAHYA ŞEKER - KÜTAHYA - Kütahya Şeker fabrikasında kablosuz PLX haberleşmesi için SYDMA Kontrol'ün ARM-SE model seri+ethernet endütriyel radyo modemleri kullanılmıştır.

 

2016/12/14

İLLER BANKASI SİİRT PERVARİ İÇME SUYU PROJESİ - SYDMA Kontrol, Siirt Pervaride kurulan içme suyu projesinin altyapısında kullanılan PLC'lerin kablosuz haberleşmesinde ARM-SE model seri+ethernet endütriyel radyo modemlerini kullanarak, projeyi başarı ile hayata geçirmiştir.

2016/11/02

ADANA ÇİMENTO SANYİİ TÜRK A.Ş. - Adana çimento'da yangın hortumlarının, kontrolsüz bir şekilde aktif olması durumunda, pompanın kapatılması için bir uzaktan kumanda sistemine ihtiyaç vardı. Önceden denenen diğer çözümler sahanın zorlu be büyük olması nedeni ile RF iletişimde sorunlar yaşamaktaydı. SYDMA Kontrol, endüstriyel tip radyo modemleri ile, el terminali ve alıcı panodan oluşan sistemi kurarak, operatörlerin acil durumlarda sahanın herhangi bir yerinden pompanın durdurulması işlevini gerçekleştirdi.

2016/06/23

KASTAMONU ENTEGRE-Samsun - Kastamonu entegredeacil durumlar için bir uzaktan kumanda sistemine ihtiyaç vardı. Önceden denenen diğer çözümler sahanın zorlu be büyük olması nedeni ile RF iletişimde sorunlar yaşamaktaydı. SYDMA Kontrol, endüstriyel tip radyo modemleri ile, el terminali ve alıcı panodan oluşan sistemi kurarak, operatörlerin acil durumlarda sahanın herhangi bir yerinden pompanın durdurulması işlevini gerçekleştirdi.

 

2015-2007/1-12

KARAMAN BELEDİYESİ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü - SYDMA KONTROL KARAMAN BELEDİYESİ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü Su Hizmetleri Bölümünün su kuyusu ve depolarının uzaktan kablosuz kontrol otomasyonunu başarı ile gerçekleştirdi. 2007 yılından beri gerçekleştirilen kablosuz kuyu-depo sistemlerinde, ARM-SE, D/DA endüstriyel radyo modemleri kullanılmaktadır.

 

 

2015/04/12

ADANA ÇİMENTO T.A.Ş.- SYDMA KONTROL Adana Çimento Kuyu-Depo tomasyon sistemini başarı ile devreye aldı.
 

 

2014/08/11

EOGU / Eskişehir - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi - ARGE; endüstriyel kablosuz ethernet haberleşmesi için, SYDMA Kontrol'ün WLI-E model wireless Ethernet AP/Client cihazlarını tercih etti. WLI-E model wireless ethernet cihazlar, IP66 kasalı endüstriyel yapısı, güvenilir kablosuz performansı ve mükemmel fiyat/performans oranı ile, büyük işletmelerin tercihi olmaya devam ediyor. Üniversitenin araştırma-geliştirme faaliyetleri kapsamında, çeşitli projelerde kullanılmak üzere, WLI-E wireless ethernet AP/Client cihazımızı test etmiş ve kullanımını onaylamıştır. Omni ve panel tipi antenler ile zorlu ortamlarda, güvenilir ve uzun iletişim mesafeleri elde edilmiştir.

 

 

2014/01/16

MARFOM / SAKARYA - MARFOM  Sünger-Kimya,  endüstriyel kablosuz PLC haberleşmesi için, SYDMA Kontrol'ün WLI-E model wireless Ethernet AP/Client cihazlarını tercih etti.  WLI-E model wireless ethernet cihazlar, IP66 kasalı endüstriyel yapısı, güvenilir kablosuz performansı ve mükemmel fiyat/performans oranı ile, büyük işletmelerin  tercihi olmaya devam ediyor. Bu kapsamda MARFOM firması da, yapmış olduğu saha denemeleri ve testleri sonucu, WLI-E wireless ethernet AP/Client cihazımızın performansını onaylamış ve kablosuz PLC haberleşmesi işinde devreye almıştır.

 

 

2013/11/22
HYUNDAI ASSAN / KOCAELİ -  HYUNDAI otomobil fabrikasında, saha cihazlarının, endüstriyel kablosuz seri haberleşme işi SYDMA Kontrol'ün ARM-SE model seri(RS232/485)+Ethernet radyo  modemleri ile gerçekleştirildi. Yaklaşık 100m mesafe içerisinde RS485 arabirimine sahip iki cihazın herbirine bağlanan ARM-SE radyo modemler ile 19200bps hızında kablosuz olarak iletişim kurması sağlanmıştır. Sistem zorlu endüstriyel ortam şartlarına rağmen kararlı ve düzgün biçimde çalışmaktadır.

 

 

 

2013/04/01

FORD OTOSAN / KOCAELİ - FORD, SYDMA Kontrol, FORD Otosan fabrikasının, kablosuz su kuyuları otomasyon sistemini başarı ile devreye aldı. Sistem, sahaya yayılmış (yaklaşık 1000m çaplı bir alan) su kuyularının kablosuz olarak izlenmesi (motor durum ve arıza bilgileri ile kuyu debileri) ve kontrolü (motor çalıştır-durdur-hız ayarla) için gerekli tüm kablosuz (radyo modemler) ve proses cihaz (EM debimetreler) ve sistemlerini (SCADA) içerecek şekilde, tasarlanmış, kurulmuş ve devreye alınmıştır.

 

 

 

2013/01/01

KEMERKÖY TERMİK SANTRALİ / MUĞLA -  Kemerköy termik santralinin park makinları otomasyonunda SYDMA Kontrol'ün kablosuz cihazları kullanılıyor.Kemerköy Termik Santrali'nde, SYDMA iş ortağı tarafından uygulanan, park makinlarının otomasyon sisteminde, PLC'lerinin kablosuz haberleşmesi için SYDMA Kontrolün endüstriyel tip kablosuz cihazları kullanılmıştır. Merkezde bulunan yönetim PLC'si ile hareketli uçlarda (yaklaşık 750m mesafe) bulunan PLC'lerin, panel ve sektör antenler kullanılarak, birbirleri ile sorunsuz iletişim kurmaları sağlanmıştır. SYDMA Kontrol'ün saha ve sistem analizi ve endüstriyel tip kablosuz cihazları ile sistem en zorlu şartlarda bile çalışacak şekilde kurulmuş ve devreye alınmıştır.

 

 

 

2012/09/19

ORHANELİ TERMİK SANTRALİ / Orhaneli-BURSA - ORHANELİ TERMİK SANTRALİ'nde, bir otomasyon firması tarafından, pompa istasyonları-kuyu ve su depoları arasında geliştirilen otomasyon sisteminde, PLC'lerinin kablosuz haberleşmesi isteniyordu. İlgili firmanın önceden kullanıdğı kablosuz cihazlardan yeterli verim alınamamış ve SYDMA Kontrol'e başvurulmuştur. SYDMA Kontrol yaptığı saha ve sistem analizine göre belirlediği sistemi sahada kurmuş ve güvenilir kablosuz haberleşme altyapısını devreye almıştır.
 

 

2012/08/24

AKÇANSA ÇİMENTO / Çanakkale - AKÇANSA Çanakkale çimento fabrikası, kuyu-depo, liman ve konveyör işlerinde SYDMA Kontrol'ün kablosuz çözümlerini tercih etmeye devam ediyor.

 

 

2011/07/14

TAI-TUSAŞ HAVACILIK ve UZAY SANAYİ A.Ş. / Ankara - TAI, geliştirdiği sistemler ile ülkemizin havacılık ve uzay sanayine öncülük eden bir kuruluştur. Geliştirme süreci içerisinde çeşitli test ve deneme aşamalarından geçen sistemler, sabit kontrol noktaları ile hareketli hava araçları arasında veri alış-verişi gerektirirler. Bu ve benzeri işler için, SYDMA Kontrol'ün kablosuz otomasyon ürün ve çözümlerinin kullanılması, ürün ve çözümlerimize gösterilen güvenin bir ölçüsüdür.

 

 

2010/09/01
AFŞİN - ELBİSTAN LİNYİT İŞLETMELERİ / KAHARAMAN MARAŞ - Afşin-Elbistan Linyit işletmelerinin kuyu-depo                   otomasyonunun kablosuz iletişimi de SYDMA Kontrol radyo modemleri ile yapılıyor. İşletmede, yaklaşık 6 Km mesafe
uzaklıkta bulunan kuyulardan merkez depolara su basılmaktadır. Arazinin çeşitli yerlerinde dağılmış bu kuyularda
bulunan motorların ve su seviyelerinin izlenmesi gerekmektedir. Herbirinde 2'şer sayısal sinyal bulunan kuyulardaki
bu sinyaller bir merkeze toplanmış ve bu merkeze yerleştirilen 8 sayısal giriş/çıkışlı radyo modemler aracılığı ile
kontrol noktasına aktarılmıştır. Zorlu arazi şartları ve uzun mesafeye karşın doğru RF analizi ve cihaz - anten seçimi
ile sistem başarılı bir şekilde devreye alınmıştır.

 

 

2010/09/01

KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI A.Ş./ KAYSERİ - Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş.'de, derin-kuyu otomasyonu sisteminde analog ve sayısal sinyaller SYDMA Kontrol radyo modemleri ile taşınıyor. Sistemde toplam 4 analog ve 4 sayısal sinyal karşılıklı ve kablosuz olarak aktarılmaktadır. Fabrika sahası Radyo frekanslı sistemler açısından oldukça zorlu bir ortam oluşturmaktadır. Yaklaşık 600m lik mesafe içinde sayısal ve analog sinyallerin kablosuz taşınmasını engelleyecek bina-yapı gibi etmenler sözkonusudur. SYDMA Kontrol ile yapılan saha analizi ve denemeler sonucunda sistem başarılı bir şekilde devreye alınmıştır.

 

 

2010/09/01

TRAKYA YENİŞEHİR CAM SANAYİİ  A.Ş. / BURSA - SYDMA Kontrol, Trakya Yenişehir Cam Sanayii A.Ş.'de,                            fabrika sahasınına yayılmış, herbiri 2 sayısal Giriş/Çıkış bulunan 5 uzak noktadaki sayısal bilgilerin,                             merkezi bir noktaya taşınması işini başarı ile devreye almıştır.  Sistem sahadaki farklı RF uygulamalarının da                bulunması dolayısı ile ciddi bir RF analizi gerektiriyordu. Yapılan çalışmalar sonucu, doğru anten ve kablo seçimi                 ile doğru kanal planlaması yaparak çözümün başarısı arttırılmıştır. Sistemin en önemli özelliklerinden biri de,               kullanılan radyo modemler ile karşılıklı sinyal aktarımının mümkün olmasıdır. Yani , uzak noktalardaki kontak             bilgileri okunurken, eş zamanlı olarak, merkezden, uzak noktalardaki radyo modemlerin kontak çıkışları da kumanda         edilebilmektedir. Sistem çok basitçe ve kısa sürede devreye alınacak şekilde ön ayarlı olarak kurulmuş ve teslim           edilmiştir.

 

 

2010/09/01

SOMA ELEKTRİK ÜRETİM ve TİCARET  A.Ş. - SYDMA Kontrol, Soma Termik Santrali'ne kömür taşıyan hareketli bantların kontrol sinyallerinin kablosuz taşınması projesini başarı ile gerçekleştirdi. Yaklaşık 5 Km boyunca uzanıp giden yürüyen bant sisteminin kontrol sinyalleri iki uç arasında kablolu olarak taşınmaktaydı. Ancak kabloların çalınması dahil pek çok sorun nedeni ile bir çözüm arayışına gidilmişti. SYDMA Kontrol'ün termik santrallerdeki RF uygulamaları ile ilgili deneyimi bilindiğinden, bize erişen yetkililer ile birlikte yapılan saha analizi sonrası SYDMA Kontrol'ün ürün ve çözümleri seçilmiştir.
Açık görüşün bulunmadığı 5Km lik mesafede 8 sayısal Giriş/Çıkış sinyali karşılıklı ve kablosuz olarak, iki uç arasında taşınmaktadır. Doğru saha analizi, doğru ürün ve aksesuar seçimi ile SYDMA Kontrol bir RF (Kablosuz Otomasyon)
uygulamasını daha başarı ile devreye almıştır.

 

 

2010/06/01

TOYOTA OTOMOTİV TÜRKİYE A.Ş. - SYDMA Kontrol, TOYOTA OTOMOTİV'de Body Maintenance bölümünde PLC'ile basınç sensörü arasındaki bağlantıyı kablosuz hale getirdi. SYDMA Kontrol'e bildirilen sorun, PLC ile basınç sensöri arasındaki 4-20mA'lik kablolu analog sinyal bağlantısının ortam ve çalışma şartlarından dolayı sürekli sorun çıkardığı idi. SYDMA Kontrol, bu iş için ARM-DA serisi endüstriyel tip analog radyo modem önermiştir. Seçilen uygun anten tipi ve doğru RF saha analizi ile sistem başarılı bir şekilde devreye alınmıştır. SYDMA Kontrol birkere daha RF konusundaki uzmanlığını, sistemin güvenilir bir şekilde devreye alınması ile ispat etmiş ve işletmelerin RF otomasyon çözümlerine güvenini arttırmıştır.

 

 

2010/05/16

BALIKESİR AVŞA BELEDİYESİ - SANEL otomasyon, Avşa adasında su kuyuları ile depo arasında gerçekleştirdiği kablosuz otomasyon için SYDMA Kontrol'ün radyo modem ürünlerini tercih etti. Daha önce çeşitli RF iletişim cihazlarını deneyen ve makul bir sonuç alamayan SANEL firması, profesyonel bir firma ve ürünlerle çalışmal istediğini bildirmiş ve SYDMA Kontrol'ün önerdiği analog radyo modemlerle istediği sonucu elde etmiştir. Projede kuyu seviyesini ölçen ultrasonik seviye sensörlerinin 4-20mA'lik analog çıkışları ARM-DA serisi analog radyo modemlerle 3Km mesafedeki depoya taşınmış ve otomatik kontrol araçları ile depo seviyesine göre motopomp çalışıtırılıp durdurulmuştur.
 

 

2010/05/16

ARÇELİK (Tuzla Kampüsü) - SYDMA Kontrol, GEOS firmasının geliştirdiği hareketli araçların otomasyonu
projesinin kablosuz iletişimini ARM-SE serisi endüstriyel radyo modemlerle gerçekleştirdi. Fabrika depolama sahası içerisinde çeşitli amaçlarla kullanılan hareketli araçların bir merkezden kontrolü ve izlenmesi söz konusuydu. GEOS firmasının geliştirdiği çözümde kullanılan, araçlara ve kontrol merkezine yerleştirilen OMRON PLC'lerin kablosuz haberleşmesi bir zorunluluk olarak ortaya çıkmıştır. Kritik operasyonlar, güvenilir, sağlam, endüstriyel tip kablosuz cihazlar gerektirir. SYDMA Kontrol'ün radyo modemleri diğer pek çok uygulamada olduğu gibi bu uygulamada da, kararlı çalışma, güvenilir iletişim, fabrika şartlarına uyumluluk
zorlu ortamlarda çalışabilirlik gibi RF uygulamaların olmazsa olmaz şartlarını yerine getirerek, büyük işletmelerin ve çözüm üreticilerinin tercihi olmuştur.

 

 

2010/01/20

EÜAŞ SEYİTÖMER TERMİK SANTRALİ - SYDMA Kontrol, SYDMA Kontrol, Seyitömer Termik Santrali'nde, park makinaları ile kontrol odalarındaki kumanda sinyallerinin iletimini kablosuz olarak sağlayan otomasyon sistemini başarı ile devreye aldı.750m boyunca düz bir hat üzerinde hareket eden park makinaları ile kontrol odaları arasında sürekli bir kontrol sinyali alışverişi vardır. Klasik sistemde bu sinyaller, kablolar ile
aktarılmaktadır. Gerek makinların zorlu yapısı, gerek fiziki şartların ağırlığı ve gerekse atmosferik şartların aşırılığı, kablolu sistemi oldukça zorlamaktadaydı. Sistem, kontrol kablolarının hat boyunca bir makaraya sarılması ve tekrar boşalması şeklinde çalışıyordu. Bahsedilen zorlu ortam nedeni ile kablolardan makara sarma sistemlerine kadar çok sayıda sorunun çıkması sözkonusuydu. Bu çalışma şekli, işlevlerin aksamasına, bakım ve destek bölümlerinin zorlanmasına ve sonuçta para ve zaman kaybına neden oluyordu. SYDMA Kontrol bu iş için, tüm bu sorunları ortadan kaldıracak kablosuz sinyal aktarım sistemini devreye almıştır. Sinyaller, güvenilir, endüstriyel yapıda kurulmuş, kablosuz otomasyon sistemi ile aktarılmakta ve yukarıda geçen sorunların hiçbiri yaşanmamaktadır. Detaylarla ilgili lütfen bizimle temsa geçiniz.

 

 

2009/10/25

TOYOTA OTOMOTİV TÜRKİYE A.Ş. - SYDMA Kontrol, TOYOTA OTOMOTİV'de bazı montaj operasyonlarının kontrol ve izlemesini sağlayan pokayoke boxlar ile otomasyon sistemi arasındaki iletişimin, kablosuz olarak yapılmasını sağlayan RF otomasyon sisteminin pilot çalışmasını başarı ile gerçekleştirdi. Sesli ve ışıklı uyarılar vererek montaj operasyonunun güvenli ve kaliteli bir şekilde yapılmasını sağlayan 'Pokayoke Box' lar ile bu işlevleri yöneten PLC'ler arasındaki iletişim kablo ile yapılmaktaydı. Kabloya olan bu bağımlılık, bakım, işletme, esneklik gibi ihtiyaçlara cevap veremiyordu. Bu sorunları gidermek amacı ile PLC'ler ile pokayoke box'lar arasındaki iletişimin tümü ile kablosuz hale getirilmesi planlanmış ve bu amaçla geliştirlen sistem, plot proje olarak başarı ile  denenmiştir. Gerçek uygulamada, mevcut omasyon altyapısını hiç bozmadan kolayca ve hızlı bir şekilde kablosuz iletişime geçmek için gerekli tüm mühendislik
çalışmalarının yapılmış olması,  avantaj olarak görülmüştür.

 

 

2009/02/16

AFYON GECEK Turizm İşletmeleri A.Ş. - Termal tesislerine sıcak su sağlayan termal kaynak ile işletmenin sıcak su depoları arasındaki otomasyonu, SYDMA Kontrol radyo modemleri ile gerçekleştirildi.  İşletmeye sıcak su sağlayan termal kaynak kontrol binasına konan 3 aşamalı motor kumanda sistemi, yaklaşık 1Km mesafedeki su deposundan, radyo modemler vasıtası ile, kablosuz olarak alınan seviye bilgilerine göre, yavaş hızlı ve tam hız olacak şekilde çalıştırılmaktadır.
Her iki uca konulan ARM-SE+ARM-X8800, 8 sayısal Giriş/Çıkış a sahip radyo modemler, depo ve su kaynağı arasında seviye ve kumanda bilgilerini taşıyarak, sistemin otomatik olarak çalışmasını sağlamaktadır.

 

 

2008/07/18

ASSAN ALÜMİNYUM SANAYİ ve TİCARET A.Ş. - Dilovası tesislerinde, Vinçlerin konumlarını belirleyen sınır anahtarlarının kontak bilgisinin, kablosuz olarak aktarılması işini, SYDMA Kontrol radyo modemleri ile gerçekleştirdi. Tesiste hareket halinde bulunan vinçlerin çeşitli kazaları önlemek ya da işlevsel olarak gidip geldikleri bölgelerdeki cisimlere (kapak v.b) çarpmalarını engellemek üzere kullanılan sınır anahtarlarının kontrol sistemlerine kablosuz olarak aktarılması, hareket halindeki sistemlerde oluşan kablo problemlerini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu amaçla SYDMA Kontrol, temsilcisi ve uygulayıcısı olduğu ATIM marka radyo modemlerden ARM-D sayısal modeli kullanarak, kontaklar arasında kablosuz bir link kurmuş ve işleyişi sağlamıştır.

 

 

2008/07/25

CAM İŞ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. - ŞİŞECAM, doğalgaz santrali vasıtası ile ürettiği elektrik enerjisini, öncelikli olarak kendi grubu içindeki fabrikaların elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmaktadır. Grup kuruluşlarından olan, PAŞABAHÇE CAM SAN. ve TİC. A.Ş. Kırklareli Fabrikası, şebeke elektriği kesildiğinde, enerji ihtiyacı için Cam İş Elektrik Üretim A.Ş. tarafından üretilen elektrik enerjisini alır. Bu işlemelerin otomasyonu için iki uçta kurulan (Cam İş Elektrik Üretim ile Paşabahçe Cam Fabrikası arasında kuş uçuşu yaklaşık 3Km lik bir mesafe vardır.)otomasyon sistemlerinin haberleşmesi gereksinimi, SYDMA Kontrol'ün endüstriyel radyo modemleri ile sağlanmıştır ve sistem ARM-S serisi radyo modemler ve ARM-X serisi genişletme modülleri, yagi antenler, aşırı gerilim koruyucuları, otomasyon panosu ve anten direkleri ile birlikte başarı ile devreye alınmıştır.

 

 

2007/12/07

PAŞABAHÇE CAM SAN. ve TİC. A.Ş. Kırklareli Fabrikasında su kuyusu motorlarının, kablosuz kontrolu için SYDMA KONTROL çözümlerini seçti. Merkezi kontrol odasına konulan kumanda paneli vasıtası ile, kontrol odasına uzaklıkları ortalama beşyüz metre olan kuyulardaki motorların çalıştırılıp, durdurulması ve motor durumlarının (çalışıyor, çalışmıyor, termik arıza v.b.) izlenmesi mümkün olmaktadır.Yapılan saha analizinden sonra, uygun anten ve radyo modem modelleri belirlenmiş ve modemler "multi-point mirror" modunda konfigüre edilerek, merkez modemle iletişim kurmaları sağlanmıştır. Mevcut yapıda, fiziki şartlardan dolayı kuyulara kablo dahi döşenemediğinden, bizzat kuyuların başına giderek yapılan açma-kapama ve arıza takibi işlemleri, merkezi kontrol panosundan, kablosuz ve güvenilir bir şekilde yapılarak, büyük bir zaman, işgücü ve dolayısı ile maliyet kazancı sağlanmıştır.

 

 

2007/12/22

SYDMA KONTROL, KARAMAN BELEDİYESİ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü Su Hizmetleri Bölümü'nün su kuyusu ve depolarının, uzaktan, kablosuz, kontrol ve otomasyonunu başarı ile gerçekleştirdi. Depolardaki su seviylerinin takip edilmesi ve bunlara göre motorların devreye sokulup çıkarılması otomasyonu için kullanılan RTU'lara bağlanan radyo modemler, MODBUS iletişim kuran otomasyon sistemine transparent modda dahil edilerek, sistemin kablosuz bir şekilde uzaktan kontrol edilmesini sağlamış ve bu sayede işletme ve bakım masrafları önemli ölçüde azaltılmıştır. İkinci aşamada diğer on kuyuda da aynı sistem devreye alınacaktır.

 

 

2007/06/22

TRAKYA CAM SANAYİİ A.Ş., Lüleburgaz Otocam Fabrikası'nda, SYDMA  KONTROL, kablosuz çözümleri ile, kuyu-depo otomasyonu uygulamasını başarıyla  devreye aldı. Endüstriyel otomasyonda kablosuz sistem  uygulamalarında uzman olan SYDMA KONTROL, ürünleri ve çözümleri ile sektördeki  yerini, hedeflerine uygun olarak sağlamlaştırmayı  hızla sürdürmektedir. Bu amaçla ithal etmiş  olduğu kablosuz ürünler ile geliştirdiği çözümlerini, çeşitli endüstrilerde  (çimento, cam, metal, kimya, otomotiv, gıda, seracılık) uygulamaktadır. Bilindiği gibi, mevcut kablolu otomasyon sistemleri,  bu tip, açık arazili, uzun mesafeli ya da kablolamanın zor ve maliyetli  olduğu  karmaşık yapılı üretim alanlarında sıkça kullanılmakla birlikte, gerek kurulum  zorluğu ve gerekse işletme ve bakım konularında, çoğunlukla zahmetli ve  maliyetli olmaktadır.  Kabloların  döşenmesi, döşendikten sonra arıza yapan kabloların bulunması ve tamiri ile  tekrar döşenmesi gibi zorluklar, işletmelerdeki ilgili sorumluları maliyet ve  zaman açısından zor  durumda bırakmaktadır. Fabrika açık alanında, birbirinden yaklaşık 500m  mesafe uzaklıkta bulunan, kuyu-motopomp alanı ile suyun depolandığı su  deposunun otomasyonu söz konusu olduğunda, yukarıda bahsettiğimiz konular  doğrudan gündeme gelmiş ve bu nedenle  yetkililer kablosuz bir çözüm arayışına  girmişlerdir. Bu aşamada, 868MHz ISM bandında çalışan, ihtiyaca göre  genişletilebilir, yüksek duyarlıklı, Windows tabanlı kolay konfigürasyonlu,  endüstriyel tip, pano montajına uygun, küçük ölçüleri,  sağlam yapıları ve başarılı fiyat-performans  oranları ile SYDMA KONTROL’ün ithalatçısı olduğu Radyo modemlerin, bu çözüm  için  en uygun cihazlar olduğuna karar vermişlerdir.


SYDMA KONTROL, yapmış olduğu teknik analizden sonra,  çözüm için gerekli saha analizlerini, RF hesaplamalarını ve gerekli olabilecek  ekipmanların tespiti ile diğer çalışmaları yaparak çözümü başarı ile devreye  almıştır. Yapılan saha analizlerinde, mesafenin çok uzun  olmamasına rağmen, arada bir hizmet binasının olduğu görülmüş ve sinyallerin  daha sağlıklı iletilmesi için bir RF tekrarlayıcı ünite kullanılmasına karar  verilmiştir (Şekil 1). Yapılan hesaplara uygun olarak seçilen direk  uzunlukları, bunlara yerleştirilen uygun anten tipleri ve aşırı gerilimlere  karşı koruma aparatları ile birlikte sistem güvenilir bir yapı haline  gelmiştir.

Yapılan iş kısaca şu şekilde özetlenebilir; suyun  depolandığı depo alanında bulunan ve depo seviyelerini açık/kapalı kontak  bilgisi ile bildiren seviye sensörlerinin ürettiği bilgi, master-verici olarak  seçilen radyo modeme bağlanmıştır. Master radyo modem, slave olarak seçilen,  alıcı radyo modem ile mirror modda çalışarak, (master modemin girişindeki  bilgileri aynen slave modemin çıkışına aktaran) bu seviye bilgilerini,  sinyalleri daha kolayca alan ve kuvvetlendirerek slave modeme gönderen  tekrarlayıcı radyo modeme göndermekte, tekrarlayıcı modem de bu bilgileri slave-alıcı modeme aynen aktarmaktadır. Böylece depodaki sıvı seviye bilgisi  kablosuz olarak, kuyu-motopomp alanına taşınmakta ve bilgi burada  değerlendirilerek, depoya su basan otopomp'a kumanda edilmektedir. Depodaki su  seviyesi, üst noktaya ulaştığında, pompa su basmayı kesmekte ve ayarlanan bir  seviyenin altına düştüğünde ise tekrar çalışmaya başlamaktadır.

 

 

 

 

2007/06/21

 

SARBAK Metal Tic. ve San. A.Ş., Çerkezköy Fabrikası'nda, 2  ayrı kablosuz veri aktarımı uygulaması için SYDMA KONTROL çözümlerini seçti.                       
 

 

 

 

2007/06/20

 

AKÇANSA Çanakkale Çimento Fabrikası'nda, kablosuz sayısal  veri aktarımı uygulamasının 2. fazı başarıyla tamamlandı. AKÇANSA, Çanakkale Fabrikası kıyı tesislerinde, iki ayrı yükleme bandının, kontrol odasındaki kontrol sistemleri ile haberleşmesi için kablo sarma mekanizması kullanılmaktaydı. Eskiyen kablo sarma mekanizması, sık sık arıza çıkarıyordu ve çoğu zaman, parça teminindeki ve maliyetlerdeki sorunlar sebebi ile, bakımı ve tamiri imkansız hale geliyordu. Bu aşamada ilgililer, kontrol sistemi ile sarma mekanizması arasındaki iletişimin kablosuz yapılması durumunda bu sorunlardan kurtulacaklarını öngördüler.


Yapılan ürün araştırması sonunda, SYDMA KONTROL'ün ARM-S+X8800 ürün takımından oluşan radyo modemlerinin en uygun çözüm  olduğuna karar verdiler. SYDMA KONTROL'ün anten ve ortam şartları tavsiyelerine uygun olarak sistem, 8 sayısal girş/çıkış bilgisini aktaracak şekilde kısa bir sürede ve başarı ile devreyer alınmıştır.

 

 

 

 

2007/06/12

 

TETAŞ Tekstil İmalatı İthalat İhracat ve Dahili Tic. A.Ş.,  Genel Müdürlük Binası'nda, SYDMA KONTROL RTLS çözümü ile personel izleme pilot  kurulumu gerçekleştirildi. Pilot kurulumun sonuçlarının değerlendirilmesinden  sonra, personel izleme uygulamasının, TETAŞ A.Ş.'de, başlangıçta,  iş süreçleri verimliliğinin arttırılması  amacıyla kullanılması düşünülüyor.

 

 

 

 

2006/02/25

 

SMS-TORK Sanayi Malzemeleri Satış- SYDMA   KONTROL, üretilen valflerin sızdırmazlık kontrollerinin daha hızlı ve kaliteli   bir şekilde yapılması için SMS-TORK işbirliği ile geliştirdiği elektronik vana   test sistemini başarı ile devreye aldı. Yüksek duyarlıklı basınç ve debi   sensörleri ile operatör panelli bir PLC den oluşan test sistemi, SYDMA KONTROL   tarafından geliştirilen kontrol yazılımı ile vanaların girişinde çıkışında ya da   açma kapama mekanizmalarından oluşabilecek kaçakları çok kısa bir zamanda tespit   ederek, operatörü görsel-işitsel mesajlar ile uyarmakta ve çeşitli tiplerdeki   vanaların sızdırmazlık testlerinin çok kısa bir zamanda yapılmasını   sağlamaktadır.

 

Sistemin kalbini oluşturna PLC yazılımı, mekanik sistem üzerindeki basınç sensörlerinin ve debi ölçerlerinin değerlerini gerçek zamanlı olarak okuyup, referans değerler ile karşılaştırarak, yaklaşık 10s gibi kısa bir süre içerisinde, bir selenoid valfin giriş, çıkış ya da açma-kapama mekanizmasında olabilecek kaçakları tespit etmekte ve vananın arızalı olup olmadığını tespit ederek,  testi  yapan kişiyi görsel-işitsel olarak uyarmaktadır.

 

Mevcut konvansiyonel sistemde su testi ile yapılan kaçak kontrolü, yüksek hassasiyetli otomasyon sistemine dönüştürülerek, zamandan kazanıldığı gibi, üretilen valflerin kalitesini de  garantilemektedir.

 

 

 

 

2006/01/10

 

Çimento fabrikaları, çeşitli kumanda ve kontrol uygulamaları için, kablo çekmenin zor olduğu ortamların başında gelmektedir. Gerek fiziki şartların zorluğu, gerekse bakım ve idamesinin zahmetli olması nedeni ile, çeşitli kumanda-kontrol uygulamaları için kablo çekmek her zaman mümkün olamamaktadır. Bu gibi durumlarda aynı işi görebilecek, endüstriyel ortamlara uygun, güvenilir bir kablosuz iletişim ortamı oluşturmak, büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajları çok iyi gören ve uygulama yeteneğine sahip AKÇANSA, ADANA ÇİMENTO gibi firmalar, doğru bir öngörü ile kablosuz iletişim, kumanda ve kontrol uygulamalarına yönelmektedirler. Bu öncü firmalar ile aynı öngörüyü paylaşan SYDMA KONTROL, kablosuz otomasyon sistemleri ile ilgili ihtiyaçlara cevap veren doğru çözümler ile, sistem entegrasyonu becerisini ve birikimini birleştirerek, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde sağlamaya yönelik çabalarını sürdürmektedir. AKÇANSA Çanakkale fabrikasında bu amaçla kurulan ve çok kısa bir zamanda yedekli bir yapı ile devreye alınan kablosuz kontrol uygulaması bunun en güzel örneklerinden biridir.

 

 

 

bottom of page